Uzależnienie - Nałogowa Regulacja Uczuć

Nałogowe Regulowanie Uczuć (NRU) jest mechanizmem psychologicznym rozwijającym się w przebiegu uzależnienia, swoje podstawowe źródło ma w emocjach. Na wstępie trzeba zastanowić się, czy picie alkoholu lub przyjmowanie narkotyków daje jakiekolwiek korzyści? Przecież trudno uwierzyć, że destrukcja funkcjonowania na poziomie zawodowym, społecznym, czy rodzinnym, jest tylko i wyłącznie spowodowana beztroską samozagładą.

Środek psychoaktywny pozwala emocjonalnie pójść na skróty. Codziennie, każdy nie mający problemu z uzależnieniem człowiek, wkłada znaczny wysiłek, aby radzić sobie z emocjami. Ma opracowane procedury postępowania, które są uruchamiane w trakcie odczuwania np. smutku, nudy, niepokoju, czy wstrętu, itp. Jest to jednak pracochłonne. Zastosowanie alkoholu lub narkotyku pozwala na uzyskanie pożądanego stanu w sposób łatwy i szybki.

Regulacja uczuć za pomocą środka psychoaktywnego pozwala na:

Często jest tak, że stosowanie wspomnianego środka daje początkowo znaczne korzyści, z czasem jednak powstające konsekwencje nie dają już pozytywnego wzmocnienia - wtedy uzależnienie pozwala nie cierpieć, nie odczuwać przykrych emocji powstałych jako efekt uzależnienia.

Nałogowe regulowanie uczuć doprowadza do trudności lub nawet zupełnej utraty zdolności regulowania stanów emocjonalnych w zdrowy, konstruktywny sposób. To właśnie przywrócenie naturalnej regulacji uczuć jest jednym z głównych zadań psychoterapii osób uzależnionych.

Równanie, które opisuje System NRU można tak oto przedstawić:

Cierpienie (np. smutek, złość) + Substancja Psychoaktywna/czynność kompulsywna ( np. alkohol, nikotyna, narkotyk, komputer, hazard) = natychmiastowa, chwilowa Ulga + Cierpienien (np. smutek, złość)